Чистка теплообмінника котла

Чистка теплообмінника газового котла

25.06.2018

Промивання теплообмінника своїми руками або руками фахівців? Що дешевше і легше?

Опалювальний котел, як і будь-яке технічно складне обладнання, вимагає періодичного сервісного обслуговування для тривалої та ефективної роботи.  Тому, коли йдеться про газові котли опалення, виникає питання «як почистити теплообмінник» або «як промити теплообмінник в домашніх умовах». Спробуємо розібрати їх в даній статті.  

Чистый теплообменник

Процес роботи системи газового котла відомий всім, відбувається перетворення енергії палива в енергію теплоносія циркулюючого в системі (за часту це вода).  Весь цей процес перетворення відбувається саме в теплообміннику котла.  Не важливо, це сталевий теплообмінник або чавунний, з часом, на його стінках утворюється осад солі та накипу, зменшуючи цим прохід для циркуляції води, що в свою чергу знижує температуру теплоносія і ефективність роботи обладнання. Засміченість теплообмінника веде до ряду наслідків: 

  • Зниження ефективності роботи обладнання - зменшення теплопровідності, витрата більшої енергії, збільшення витрати газу.
  • Перегрів (закипання) теплообмінника - утворення накипу перешкоджає ефективності охолодження через що відбувається перегрів теплообмінника і в подальшому вихід його з ладу. 
  • Поломка котла - засмічення внутрішніх стінок теплообмінника призводить до ускладнення циркуляції води, що збільшує навантаження циркуляційного насоса, і виводить його з ладу.

Щоб уникнути таких проблем, нагрівальний елемент обов'язково потрібно чистити раз в 2 або 3 роки (в залежності від якості теплоносія).  Для цього існує кілька варіантів:
1. Механічна чистка теплообмінника - акуратно витягнути елемент з котла, помістити в підготовлене місце для очищення, і видалити наліт металевим інструментом (скребок, штир і тд), при цьому не пошкодивши стінки теплообмінника. Для полегшення процесу механічного чищення, спробуйте попередньо замочити елемент в слабкому розчині соляної кислоти, після очистити.  Пройшовши процес чистки, теплообмінник потрібно промити звичайною водою під тиском.  Даний метод можливо зробити в домашніх умовах власними руками, але це займає чимало часу, зусиль і може привести до негативних наслідків: 

  • пошкодження теплообмінника при знятті його з котла;  
  • механічних пошкоджень поверхні стінок елемента, при використанні занадто абразивних або жорстких матеріалів;  
  • втрата герметичності при зворотній установці теплообмінника в котел, що може спричинити повну його несправність. Тому, щоб уберегти себе від зайвої витрати часу, поганих наслідків, радимо звернутися до фахівців в сервісний центр, які за декілька годин вирішать проблему засмічення.Грязный теплообменник

2. Хімічна чистка теплообмінника - процес очищення відбувається шляхом закачування в систему спеціального розчину (за допомогою бустера), який проходить через теплообмінник очищаючи його.  Хімічний метод очищення дозволяє по максимуму очистити більш складні осади (карбонатна накип, тривалентне залізо). Дану чистку не рекомендуємо робити самостійно вдома, тому що залишається великий обсяг токсичних для людини відходів.  Краще викличте майстра, який за допомогою спеціального обладнання і в спеціально відведеному місці вирішить проблему засмічення.
3. Гідродинамічна чистка теплообмінника - один з дорогих і ефективних способів, де процес видалення осаду відбувається під тиском води до 1,5 тис.бар з домішками.

Будь-яку промивку теплообмінника рекомендовано робити тільки в сервісних центрах і спеціальним обладнанням, щоб уберегти себе від зайвої витрати часу і негативних наслідків. Наші фахівці сервісного центру Термопрактик на прикладі теплообмінника газового котла Vaillant, дають деякі рекомендації по уникненню проблеми засмічення нагрівального елементу: 

  • в якості теплоносія заливати в систему підготовлену демінераллізованную воду (вода після обробки осмотичною системою) або дистильовану воду;
  • промити систему опалення при першому запуску (звичайною водою під тиском), після залити підготовлену воду.

На сьогодні, в місті Вінниця, очистку теплообмінника можна зробити в нашому сервісному центрі, де ціни цілком доступні для кожного. Дана стаття не є керівництвом дій з очищення, а всього лише ознайомлювальним матеріалом, по якому ви зможете дізнатися про проблему, її наслідки та методи рішень.