Ekspluatatsiya bojlera dlya ekonomii elektroenergii

Правильна експлуатація бойлера для економії електроенергії

13.12.2019

Тисячі українських сімей не можуть користуватися централізованим гарячим водопостачанням. На жаль, цю проблему не поспішають вирішувати комунальні служби, залишаючи пошук виходу самим власникам квартир.


Тому, для багатьох, бойлер - предмет першої необхідності. Він дозволяє не замислюватися про те, коли буде наступна поставка гарячої води, не сумніватися в її температурі. Адже нерідко мешканці багатоповерхівок замість гарячого душу приймають «літній», що не може не засмучувати, особливо коли на вулиці давно не літо.

 

Але і щасливі власники бойлерів можуть зіткнутися з труднощами. Чому бойлер почав шуміти? Як правильно обслуговувати водонагрівач? Як заощадити електроенергію, користуючись бойлером? Безліч важливих питань задають собі власники бойлерів, не кажучи вже про вічне: «Хто витратив всю гарячу воду?»Vudu boileriv

У цій статті ми постаралися зібрати всі рекомендації по правильному використанню бойлерів. Але для початку, спробуємо розібратися з принципами дії бойлера.

Що таке бойлер і як він працює?

Бойлер - це пристрій для нагріву води і її збереження для подальшого використання. Побутовий водонагрівач зазвичай гріє воду до + 40 ... 70 ° С. Коли гарячий кран відкривається, рідина надходить з верхньої порожнини бака, а холодна вода тим часом набирається для її заміщення. Термостат визначає рівень охолодження води і замикає електричний ланцюг на нагрівач.

Бойлери можуть мати один або два нагрівальних ТЕНа, кожен з яких контролюється відокремленим термостатом. Як тільки вода в баку досягає заданої температурної точки, вони припиняють подачу електрики. У конструкції електричного водонагрівача є магнієвий анод.

Koroziya magnievogo anodyНавіщо в бойлері магнієвий анод?

Захисний анод з магнію виконує важливу функцію протидії корозії. Переважна більшість ємностей зроблені з металу, контакт заліза і води призводить до іржі. Для процесу іржавіння потрібен кисень, а у водопровідній воді завжди є якийсь відсоток повітря. Коли вода починає нагріватися –  кисень інтенсивно виділяється, запускаючи корозійні процеси.

Магній також схильний до взаємодії з водою. Але при цьому він реагує активніше, ніж сталь. Молекули кисню в першу чергу витрачаються на руйнування анода, і лише після повного окислення магнію, починають взаємодіяти зі сталевою оболонкою бойлера. Тому своєчасна заміна цієї складової так важлива - без неї внутрішня поверхня швидко проржавіє. Більшість частинок бруду, що витягується при прочищення бойлера - це залишки окисленого аноду.

Який бойлер краще вибрати?

Перед покупкою водонагрівача радимо врахувати умови його подальшого використання. Якщо необхідний бойлер для постійного гарячого водопостачання, доцільно обрати модель з великим літражем. Інакше побутової гарячої води просто не вистачить на те, щоб кілька разів поспіль прийняти ванну. Для використання на кухні можна купити компактний бойлер на 10-15 літрів. Вони гріють воду дуже швидко, мають невеликі габарити і можуть бути вбудовані в меблі. Монтуються над або під раковиною, в кухонні тумби.

Існують також проточні водонагрівачі, які мають високу продуктивність і забезпечують ГВП. Такий тип виробів ще називають колонкою, він готує теплу воду відразу після відкриття крана. Усередині немає накопичувальної ємності. На проточні моделі бажано звернути свою увагу, в таких ситуаціях:

- для рідкого користування (заміська дача);

- в малогабаритних житлових помешканнях, для економії цінних квадратних метрів.

Більшість українців віддають перевагу класичним накопичувальним бойлерам, за рядом причин:

- вони можуть забезпечити одночасно потреби багатьох користувачів;

- підходять для місць постійного проживання - будинків, котеджів, апартаментів;

- дають хороший напір води навіть при низькому тиску в трубопроводі.

Присутні відмінності між пристроями з «мокрими» і «сухим» ТЕНами. У першому випадку нагрівальний елемент розташовується безпосередньо в баку і постійно оточений водою. У другому - відділений від рідини. Бойлери з «мокрим» ТЕНом більш поширені, але служать не найтриваліший термін. З «сухим» - надійніші, але й дорожчі. Все це також необхідно продумати при виборі оптимального водонагрівача.

Правильна експлуатація бойлера для економії енергоспоживанняBoiler y shafi

Правильний монтаж - це основа раціонального використання бойлера. Фахівці рекомендують дотримуватися загальних вимог:

 •  для підключення водонагрівача до мережі електропостачання застосовують мідний кабель з перетином 3*2,5 мм;
 •  апарат повинен бути заземлений, живлення проходить по окремій лінії з двополюсним вимикачем;
 •  бойлер на обсяги 40-100 л - апарат великий і важкий, тому його настінне кріплення до капітальної стіни за допомогою ґрунтовних анкерів, кронштейнів э обов'язковим;
 •  моделі горизонтального і вертикального виду слід монтувати тільки в такому положенні;
 •  при монтуванні до труб необхідні трійники, зворотні клапани та інша запірна арматура.

 

Перед ввімкненням бойлера, слід відкрити найближчий кран гарячої води, щоб заповнити бак. Потім перекрити вентиль і апарат можна вводити в роботу. Для того, щоб зрозуміти як правильно користуватися бойлерами Арістон, Корді, Gorenje та інших брендів - ознайомтеся з інструкціями та правилами експлуатації.

Отже, бойлер куплений, включений в розетку, вода умивальнику вже комфортної температури. Але електролічильник починає крутитися інтенсивніше. Як же заощадити електроенергію при використанні бойлера?

Для зниження витрат є дієві способи. Як економити електроенергію при використанні бойлера:

 

 •  відрегулювати так, щоб виключити надмірне енергоспоживання;
 •  не нагрівати воду, коли в цьому немає необхідності;
 •  правильно розподіляти використання води;
 •  виконувати технічне обслуговування пристрою.

 

На практиці буває так, що мешканці не споживають всю нагріту воду. Після водно-гігієнічних процедур і миття посуду, в ємності ще залишається гаряча вода. Далі відбувається природне охолодження. Таке використання бойлера економічно не вигідно. Якщо бак не великий (до 50 л) заради економії можна експлуатувати бойлер за графіком. Наприклад, вранці, коли закінчені всі необхідні водні маніпуляції, водонагрівальний електроприлад відключають, вмикають лише ввечері. Це виправдана стратегія для малих ємностей, оскільки вони можуть нагрітися за годину-півтори.

Великі бойлери на 80-150 л безглуздо вимикати на цілий день. Після повного охолодження вони гріються повільно і на нагрівання йде більше енергоспоживання, ніж на рівномірну підтримку тепла протягом дня. Тому такі пристрої краще налаштувати на мінімальну температуру, і використовувати в звичайному порядку, не вимикаючи, а при необхідності - підвищувати градус.

Поради експертів по правильному використанню бойлерів

Мабуть, основний метод економії, про який забувають - очищення бойлера. На стінках під час тривалого періоду функціонування приладу утворюється вапняний наліт. Якщо водопровідна вода жорстка, то відкладення формуються негайно. Цей процес не має руйнівного впливу на матеріали, з яких виготовлений бойлер. Однак за рахунок нашарувань трубки нагрівального ТЕНа товщають, що погіршує тепловіддачу. Витрата електрики не змінюється, а вода при цьому гріється уповільнено. До того ж термостат почне працювати некоректно.

Частина тепла, що виробляється в певний момент не встигне передатися воді, спіраль перегріється і вийде з ладу. Ось чому обслуговування бойлера - запорука його правильного і економічного використання. Першочергове значення має регулярне проведення таких заходів:

 •  заміна анода раз в 8-12 місяців;
 •  установка фільтрів для пом'якшення води, і механічних, які очищають від частинок, що забруднюють воду;
 •  заміна картриджів і фільтрів по мірі їх забруднення.

Крім того, важливо періодично повністю спускати з бачка воду і заповнювати його свіжою. Це запобігає розмноженню хвороботворних бактерій в водонагрівальної ємності. А при низькотемпературному режимі +40 ... 50 ° С слід іноді включати бойлер на повну потужність, до 80 градусів, щоб загинули колонії мікроорганізмів, а вода відповідала санітарно-гігієнічним нормам.

Повне розбирання з метою прочистки деталей можна виконувати самостійно. Втім, такі операції не назвеш простими, і краще скористатися послугами майстра. Домашнє очищення ймовірно лише погіршить становище, і з крана замість гарячої води потече коричнева іржа. Кваліфікований фахівець виконає роботу оперативно, застосує ефективні засоби, щоб очищення бойлера було здійснено по-справжньому якісно.